Blog

Zakaz palenia w kominkach. Czy mogą odmówić ci montażu kominka?

Blog
Zakaz palenia w kominkach od 2022 roku uległ zmianie. Wcześniej nie można było palić tylko w niektórych województwach. Obecnie, aby używać kominka trzeba spełniać przepisy wynikające z uchwał antysmogowych i programów ochrony powietrza. Jak dokładnie wyglądają przepisy? Co z montażem urządzenia? Odpowiadamy.


Zakaz palenia w kominkach - przepisy

Zakaz palenia w kominkach jest zawarty w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, którą potocznie nazywa się Ekoprojektem. Wprowadzono ją ze względu na pogorszenie jakości powietrza.
Według Ekoprojektu zakaz palenia w kominkach dotyczy urządzeń, które nie spełniają norm. Mowa o emisji pyłów PM i efektywności energetycznej. W związku z tym kominek nie powinien emitować więcej niż:
• 40 mg/m3 pyłów zawieszonych PM;
• 120 mgC/m3 zanieczyszczeń organicznych w formie gazowej;
• 1500 mg/m3 tlenku węgla;
• 200 mg/m3 tlenku azotu.

Efektywność energetyczna kominka z zamkniętą komorą spalania musi wynosić 79% w przypadku wykorzystywania pelletu lub 65%, jeśli używamy innego paliwa. Z kolei dla kominków z otwartą komorą spalania wartość nie może być niższa niż 30%.
Przepisy mówią także o tym, czym możemy palić w kominku. Dopuszczalne jest nieimpregnowane i sezonowe drewno oraz paliwa tj. pellet, brykiet drzewny czy wysokiej jakości węgiel kamienny. Zakazuje się palenia kolorowymi papierami, materiałami sztucznymi, węglem brunatnym, miałem i mułem węglowym oraz śmieciami.

Zakaz palenia w kominkach przez większość roku – kto decyduje
Według Ekoprojektu, zakaz palenia w kominku obowiązuje w dni smogowe w sezonie grzewczym, czyli wtedy, kiedy zanieczyszczenie pyłem przekracza 50 μg/m3. Zakaz ten nie obejmuje gospodarstw, w których kominek jest jedynym źródłem ogrzewania.
Zakaz palenia w kominkach przez większość roku jest efektem wprowadzonego Programu Ochrony Powietrza w dużej części Mazowsza, powiecie legionowskim, otwockim czy wołomińskim, a także w Siedlcach i powiecie siedleckim. Według tego zakazu, nie można palić w kominku od kwietnia do końca roku, czyli przez 250 dni.
Z kolei miasto Kraków wprowadziło całkowity zakaz palenia w kominkach. Zaczął on obowiązywać, aby walczyć ze smogiem.

Kary za palenie w kominku
Kary za nieprzestrzeganie przepisów zawartych w Ekoprojekcie mogą być bardzo wysokie. Zgodnie z przepisami ochrony środowiska można otrzymać mandat wynoszący od 500 do nawet 5 tys. złotych. W przypadku próby udaremnienia mandatu lub utrudnień przeprowadzania kontroli w naszym kominku, grozi kara aresztu.
Z kolei Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska może nałożyć kary na samorządy i gminy, jeśli nie realizują odpowiednio swoich działań. Mandat wyniesie od 50 tys. do 500 tys. złotych.

Czy mogą odmówić ci montażu kominka?
W Ekoprojekcie nie ma informacji o całkowitym zakazie palenia w kominkach. Wobec tego inwestorzy nie powinni odmawiać montażu kominka. Zakazuje się wprowadzania do obrotu urządzeń niespełniających norm.

Jedynym miastem, gdzie występuje zakaz używania paliw stałych, jest Kraków. Na pozostałych obszarach Polski można używać kominków spełniających wymogi Ekoprojektu.
Nawet jeśli krakowski zakaz zacząłby obowiązywać w całej Polsce, to i tak nie obejmowałby on montażu kominka. W związku z tym inwestorzy nie mają podstaw do odmowy stworzenia przewodów do urządzenia.
Źródło: deccoria.pl, gov.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Katalog firm Odi.pl NIERUCHOMOŚCI Janusz Pawłowski