Blog

O tyle podrożeją mieszkania. Deweloperzy odsłaniają karty

  • Data dodania: 01.01.1970
  • Autor wpisu: administrator
Blog
Inflacja, brak działek i nowe przepisy będą głównymi czynnikami przyczyniającymi się do dalszego wzrostu cen mieszkań – ocenia Polski Związek Firm Deweloperskich. I wskazuje, o ile mogą w tym roku podskoczyć ceny.

W 2022 r. mieszkania ciągle będą drożeć.
wiązek szacuje, że w tym roku mieszkania na rynku pierwotnym zdrożeją od 7 do 10 proc.

Deweloperzy oceniają, że ten rok będzie należał do miast powiatowych, w których będzie rosła oferta nowych mieszkań i gdzie będzie realizowana większość transakcji. Ceny lokali na mniejszych rynkach będą rosły na skutek inflacji i zmiany przepisów, które przekładają się na koszty zbudowania mieszkania.

W dużych miastach dalszy wzrost cen będzie natomiast według PZFD wynikiem braku działek, przedłużających się procedur administracyjnych, „sceptyczności urzędników” i coraz bardziej skomplikowanych przepisów.

Czemu mieszkania są coraz droższe?

Analiza związku uwzględnia prognozy inflacyjne i dalszy wzrost stóp procentowych (nawet do 4 proc. stopy bazowej). Jak zaznacza jednak PZFD, nie wiadomo natomiast, jak rozwinie się sytuacja w Ukrainie i jaki będzie to miało wpływ na rynek mieszkaniowy.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Katalog firm Odi.pl NIERUCHOMOŚCI Janusz Pawłowski